حکيم پت

|

|

آرایش و پیرایش حیوانات در منزل

آرایش و پیرایش حیوانات در منزل

آرایش و پیرایش حیوانات در منزل

آرایش و پیرایش حیوانات از نظر بهداشت و سلامت همچنین از نظر ظاهر و زیبایی یکی از نیازهای ضروری حیوانات خانگی است. نظافت منظم برای همه حیوانات ضروری است زیرا به آنها کمک می‌کند که پوششی براق و زیبا داشته باشند و همچنین از نظر وجود انگل ها و مشکلات پوستی نیز برای آنها مفید می باشد .حیوانات خانگی از جمله سگ و گربه حتی اگر پوششی کوتاه داشته باشند باز هم نیاز به مسواک زدن، حمام کردن و کوتاه کردن ناخن را دارند .اگر پوشش آنها بلند باشد نیاز به قیچی کردن و کوتاه کردن مو را دارند. خدماتی که توسط آرایشگران حیوانات خانگی انجام می شود شامل کوتاه کردن ناخن سگ و گربه، سوهان کشیدن ناخن، مسواک زدن حیوان ،شستشوی بدن حیوان، کندن موهای زائد گوش حیوان و غیره است. این کارها توسط آرایشگر پت انجام می گیرد و اما این خدمات می تواند در منزل نیز برای حیوان انجام گیرد.

مراقبت های زیبایی برای حیوانات خانگی

 1. کت سگ خود را مرتب مسواک بزنید تا از تشک زدن جلوگیری شود

بدون در نظر گرفتن نژاد، سگ شما به مسواک زدن منظم نیاز دارد تا پوشش آن  براق و زیبا به نظر برسد. مقدار مسواک زدن در هفته به طول و بافت کت سگ بستگی دارد.  سگ هایی که مو بلند دارند نیاز به مسواک زدن  مرتب دارند (حداقل یک بار یا دوبار در هفته)،  در حالی که برای نژادهای مو کوتاه  ممکن است فقط یک هفته در میان به مسواک زدن نیاز باشد.

سگ ها خود را در منبع تحریک لیس می زنند یا گاز می گیرند که ممکن است منجر به عفونت پوست شود.  اجسام خارجی مانند دانه های علف می توانند در داخل یک پوشش مات پنهان شوند، و حتی می توانند در پوست داخل روند و  ایجاد آبسه کنند.  مسواک زدن منظم سگ  با موی بلند میتواند از ایجاد مشکل تشک زدن جلوگیری کند.

سگ های مو کوتاه از مسواک زدن نیز سود می برند.  مسواک زدن موهای شل، کثیفی و شوره را از روی کت سگ شما پاک می کند و زمان بین حمام کردن را افزایش می دهد.

 1. موهای اطراف چشم سگ خود را کوتاه کنید –

کوتاه کردن موهای اطراف چشم سگ شما می تواند از انسداد دید و مالش و آسیب دیدن موهای بیش از حد روی چشم سگ جلوگیری میکند.

وقتی میخواهید موهای اطراف چشم حیوان را کوتاه کنید صبر کنید تا سگ شما آرام شود و ترجیحاً دراز بکشد.  به آرامی و با آرامش حرکت کنید و زمانی که تیغه های قیچی نزدیک پوست هستند احتیاط بیشتری کنید.

 1. موهای داخل گوش را کوتاه کنید.

کوتاه کردن موهای داخل گوش می تواند حرکت هوا را بهبود بخشد و به جلوگیری از عفونت گوش کمک کند.  با این حال، بهتر است این کار توسط یک آرایشگر با تجربه انجام شود.

همیشه هنگام پیرایش مراقب باشید و اگر عصبی و بی حوصله هستید  خودتان موهای سگتان را کوتاه نکنید، به یک آرایشگر  حرفه ای مراجعه کنید.

 1. ناخن های سگ خود را کوتاه کنید

وقتی صدای کشیده شدن ناخن روی سطح سخت شنیدید وقت آن است که  ناخن های سگ خود را کوتاه کنید.  این باعث می شود سگ شما ناراحتی ناشی از ناخن های بیش از حد بلند را نداشته باشد. وقتی ناخن های سگ خود را کوتاه میکنید، حتما نکات ایمنی را رعایت کنید.

 1. پوست سگ خود را مرتب چک کنید

بیماری‌های پوستی آلرژیک در سگ‌ها رایج است که باعث خارش و خراشیدن، جویدن یا لیسیدن پوست سگ‌ها می‌شود.  علاوه بر این که حیوان خانگی شما را اذیت میکند انگل های خارجی مانند کک، کنه، شپش  می توانند بیماری ها یا سایر انگل ها  را انتقال دهند.

سعی کنید هر بار که سگ خود را مرتب می کنید پوست او را  نیز چک کنید.  با عبور انگشتان خود از داخل کت سگ خود شروع کنید و پوست او را برای توده ها یا برآمدگی های غیر معمول احساس کنید.  شما می توانید با جدا کردن کت برای بررسی دقیق تر پوست از نظر زخم، قرمزی، لکه های طاس و هجوم انگل  بیشتر بررسی کنید.

 1. به سگ خود یاد دهید که از جلسات نظافت لذت ببرد

بسیاری از سگ ها، به خصوص توله سگ ها، زمانی که برای اولین بار آنها را با یک روال نظافت آشنا می کنید، نیاز به تشویق و تقویت مثبت دارند.

این نکات به چند جلسه اول نظافت در خانه کمک می کند تا به آرامی پیش برود:

 •  کمی گیاه را روی سطح قابل شستشو پخش کنید و به سگ یا توله سگ خود اجازه دهید هنگام مسواک زدن یا شستن آنها، آن را لیس بزند.
 •  کارها را به آرامی انجام دهید و تعداد زیادی پذیرایی و ستایش کنید تا توله سگ شما منتظر جلسه نوازش بعدی خود باشد.
 •  قبل از حمام، یک تشک ضد لغزش در وان قرار دهید تا از سر خوردن سگتان به اطراف جلوگیری کنید.
آرایش و پیرایش حیوانات در منزل
آرایش و پیرایش حیوانات در منزل

هنگام حمام کردن سگ خود، این نکات را در نظر داشته باشید:

 • سطح ph پوست سگ با انسان متفاوت است، بنابراین هرگز از شامپو بچه  استفاده نکنید.  شامپوی بدون صابون را انتخاب کنید که مخصوص سگ ها فرموله شده است و روی پوست آنها ملایم خواهد بود.
 • آب گرم را روی سگ خود بریزید تا کاملاً خیس شود و سپس شامپو را به آرامی روی کت ماساژ دهید.  از چشم‌ها، دهان و گوش‌های سگ خودداری کنید.
 • شامپو را با آب گرم بشویید، سپس اجازه دهید سگتان تکان بخورد و اگر هوا گرم است، بیرون از خانه خشک شود.  در هوای خنک تر، سگ را با خشک کردن ملایم با حوله یا سشوار خشک کردن با استفاده از خنک ترین حالت، خشک کنید.

نظافت خوب، حمام کردن دوره ای و معاینات منظم پوست و گوش نه تنها به سلامت سگ شما کمک می کند، بلکه نشان دهنده عشق و علاقه شما به حیوان تان است. آرایش  و پیرایش حیوانات خانگی به صورت منظم، باعث شاد و مرتب بودن  حیوان خانگی شما میشود. اگر خودتان هنر کوتاه کردن مو، ناخن سگ و گربه خود را دارید، بهتر است این کار را به کسی نسپارید. اما اگر وقت کافی یا مهارت لازم را در این زمینه ندارید، می‌توانید کار آرایش و پیرایش حیوان خانگی را به کسانی که این خدمات را برای حیوان خانگی انجام میدهند بسپارید.

اشتراک گذاری :

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

On Key

نوشته‌های مرتبط

جراحی حیوانات در منزل

جراحی حیوانات در منزل

جراحی حیوانات در منزل جراحی عبارت است از هر عملی در جهت  درمان بیماری ها و ناهنجاریها که مستلزم شکافتن پوست یا مخاط حیوان میباشد‌.

چشم پزشکی حیوانات در منزل

چشم پزشکی حیوانات در منزل

چشم پزشکی حیوانات در منزل امروزه داشتن حیوانات خانگی برای افراد زیادی سرگرمی خوبی است . اگر از حیوان خانگی نگهداری میکنی در قبال آن