حکيم پت

|

|

جراحی حیوانات در منزل

جراحی حیوانات در منزل

جراحی حیوانات در منزل

جراحی عبارت است از هر عملی در جهت  درمان بیماری ها و ناهنجاریها که مستلزم شکافتن پوست یا مخاط حیوان میباشد‌. عمل ها با توجه به بافت سخت و نرمی  که انجام میگیرند  به دو نوع اختیاری و اجباری تقسیم میشوند. با توجه به تشخیص دامپزشک و صاحب حیوان عمل جراحی انجام میگیرد‌خدماتی که در منزل برای حیوان خود انجام میدهید هم از لحاظ وقت و هم از لحاظ هزینه برای شما مقرون به صرفه است.  جراحی دامپزشکی جراحی است که توسط دامپزشکان بر روی حیوانات انجام می‌ گیرد. هدف از جراحی دامپزشکی ممکن است در حیوانات خانگی و حیوانات مزرعه کاملاً باهم متفاوت باشند.

جراحی که برای حیوانات انجام میشود به طور کلی به سه دسته کلی تقسیم می‌شوند:

  • ارتوپدی (استخوان‌ها، مفاصل، ماهیچه‌ها)
  • جراحی بافت نرم (پوست، حفره‌های بدن، سیستم قلبی عروقی، دستگاه تناسلی/تناسلی/تنفسی)
  • جراحی مغز و اعصاب

اما روش های جراحی دیگری نیز وجود دارد که پیشرفته تر هستند مانند تعویض مفصل ، ترمیم شکستگی، تثبیت کمبود رباط صلیبی جمجمه، جراحی انکولوژیک (سرطان)، درمان فتق دیسک، روش های پیچیده گوارشی یا تناسلی، پیوند کلیه، پیوند پوست، پیچیده  مدیریت زخم و روش‌های کم تهاجمی (آرتروسکوپی، لاپاراسکوپی، توراکوسکوپی) که  جراحان دامپزشکی آنها را انجام می دهند.  اکثر دامپزشکان عمومی، جراحی‌های معمولی مانند خنثی‌سازی و عقیم سازی را انجام می دهند .

بیهوشی برای حیوانات

بیهوشی در حیوانات شباهت های زیادی به بیهوشی انسان دارد، اما تفاوت هایی نیز با هم دارند.  عمدتاً برای بسته شدن زخم و برداشتن تومورهای کوچک برای حیوانات از بی حسی موضعی استفاده می شود.  رایج‌ترین بی‌حس‌کننده‌های موضعی که  مورد استفاده در دامپزشکی استفاده میشوند لیدوکائین، مپیواکائین، و بوپیواکائین هستند.  آرام‌بخشی بدون بیهوشی عمومی برای روش‌های درگیرتر استفاده می‌شود.  آرام‌بخش‌هایی که معمولاً استفاده می‌شوند عبارتند از آسپرومازین، هیدرومورفون، میدازولام، دیازپام، زایلازین و مدتومیدین.این نوع جراحی ها در منزل توسط دامپزشک متخصص انجام میشود.   زایلازین برای سگ‌ها، گربه‌ها، اسب‌ها مورد استفاده قرار میگیرند، در حالی که مدتومیدین فقط برای سگ‌ها استفاده میشود.

بیهوشی عمومی معمولاً در حیوانات برای جراحی های بزرگ استفاده می شود. حیوانات اغلب به صورت داخل وریدی یا عضلانی با یک داروی آرام بخش، ضد درد و آنتی کولینرژیک (سگ ها اغلب بوپرنورفین و آسپرومازین دریافت می کنند) بی حس میشوند.  سگ‌ها و گربه‌ها معمولاً کتامین با دیازپام، تیلتامین با زولازپام (معمولاً فقط در گربه‌ها) و/یا پروپوفول استفاده میشود.  آلفاکسالون یک بی‌حس کننده استروئیدی است که در بسیاری از جراحی ها برای القای بی‌هوشی در گربه‌ها و گاهی اوقات سگ‌ها استفاده می‌شود.  از نظر اثر فیزیولوژیکی  با هم مشابه هستند. برای اسب‌ها معمولاً تیوپنتال و گوایفنزین تجویز میشود. پس از القا، حیوان با یک لوله داخل تراشه انتوبه می‌شود و روی یک بی‌حس کننده گاز نگهداری می‌شود. ایزوفلوران، انفلوران و هالوتان رایج‌ترین بی‌حس‌کننده‌های گازی مورد استفاده در دامپزشکی هستند. اگرچه دسفلوران و سووفلوران به دلیل القای سریع و بهبودی محبوب‌تر شناخته شده اند.

جراحی حیوانات در منزل
جراحی حیوانات در منزل

تخصص جراحی

جراحی دامپزشکی یکی از رشته های تخصصی دامپزشکی است که توسط انجمن پزشکی دامپزشکی مورد تایید است. کسانی که بخواهند تخصص جراحی دامپزشکی را داشته باشند باید یک دوره کارآموزی بالینی یکساله و دوره آموزش فشرده ساله را در یک برنامه  رزیدنتی تحت نظارت مستقیم جراحان دامپزشکی که دارای گواهی هیئت مدیره هستند را سپری کنند. قبل از پذیرش به عنوان اعضای جراحان دامپزشکی باید اقداماتی نظیر جراحی ناهنجاری های گوشه های اندام، جراحی چشم ،جراحی دستگاه تناسلی و غیره را دقیق انجام داده باشند .و گواهی تایید شده  این دوره ها را داشته باشد.

عقیم سازی یا خنثی سازی حیوانات

صاحبان حیوانات خانگی به این موضوع فکر میکنند که  آیا عقیم سازی یا خنثی سازی حیوانات خانگی کار درستی است یا خیر؟ این عمل نیاز به جراحی توسط دامپزشک جراح دارد.

تفاوت عقیم سازی با خنثی سازی

برداشتن اندام های تولید مثل حیوانات ماده با جراحی“عقیم سازی”   گفته میشود. اما “خنثی سازی” برداشتن بیضه حیوان نر توسط جراحی است.  درهر دو عمل جراحی  حیوانات باید بیهوش شوند. دامپزشک ممکن است بسته به سن ، اندازه ، سلامتی و واکنش حیوان به بیهوشی، حیوان خانگی شما را برای چند ساعت تا چند روز تحت نظر داشته باشد.

فایده عقیم سازی چیست؟

عقیم سازی فواید زیادی دارد بهبود سلامت حیوانات ، کاهش رفتارهای نامطلوب و جلوگیری از تولید حیوانات ناخواسته از مزایای عقیم سازی است. عقیم سازی حیوان خانگی به آنها کمک می کند زندگی طولانی تر و سالم تری در کنار شما  داشته باشند. عقیم سازی و خنثی سازی تعدادی از مشکلات سلامتی را که درمان آن دشوار و یا گران است کاهش می دهد یا حتی می تواند از بین ببرد. با استفاده از خنثی سازی حیوانات نر ، از بروز سرطان بیضه و مشکلات پروستات  در آنهاجلوگیری می شود. عقیم سازی در جلوگیری از عفونت رحم و تومورهای پستان در حیوانات ماده کمک زیادی میکند.

مراقبت های لازم بعد از عمل جراحی

عمل جراحی حیوانات در منزل به مراقبت نیاز دارد و میزان موفقیت آن عمل جراحی تا حدود زیادی بستگی به مراقبتهای بعد از آن دارد. بعد از عمل جراحی بیمار باید در مدت زمان  به هوش آمدن به مکانی آرام و ساکت منتقل شود .باید در محلی مناسب قرار گیرد. خوردن و آشامیدن حیوان طبق دستور دامپزشک بستگی به نوع عمل جراحی دارد.  بعضی اوقات لازم است تا ۴۸ ساعت بعد از عمل جراحی به حیوان غذای داده نشود. بعد از اینکه حیوان کامل به هوش آمد در ابتدا حجم کمی آب در اختیار بیمار قرار دهید اگر بعد از چند ساعت مشکلی برای آن به وجود نیامد می توانید حجم بیشتری آب و غذا به او بدهید .تحرک نداشتن حیوان احتمالا باعث  یبوست می‌شود. بنابراین در این زمان از دادن غذا های که عامل یبوست می شوند پرهیز کنید.

لازم است که بخیه ها به طور روزانه کنترل شوند و علائمی نظیر ترشحات و قرمزی را جدی بگیرید و با دامپزشک جراح مشورت کنید. حیوان نباید محل بخیه را لیس بزند زیرا سبب التهاب و عفونت می شوند .بهتر است بعد از عمل جراحی تا یک هفته حیوان حمام نکند تا محل بخیه ها بدون عفونت التهام پیدا کند .

توصیه های دارویی یک دامپزشک را حتما جدی بگیرید و به موقع انجام دهید.

اشتراک گذاری :

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

On Key

نوشته‌های مرتبط

جراحی حیوانات در منزل

جراحی حیوانات در منزل

جراحی حیوانات در منزل جراحی عبارت است از هر عملی در جهت  درمان بیماری ها و ناهنجاریها که مستلزم شکافتن پوست یا مخاط حیوان میباشد‌.

چشم پزشکی حیوانات در منزل

چشم پزشکی حیوانات در منزل

چشم پزشکی حیوانات در منزل امروزه داشتن حیوانات خانگی برای افراد زیادی سرگرمی خوبی است . اگر از حیوان خانگی نگهداری میکنی در قبال آن