حکيم پت

|

|

خدمات پوست و مو حیوانات در منزل

خدمات پوست و مو حیوانات در منزل

خدمات پوست و مو حیوانات در منزل

حیوان خانگی شما نیاز به مراقبت و بهداشت دارد. مراقبت از پوست و مو حیوان خانگی  به طور منظم باعث شاد و مرتب بودن آن می شود. اگر خودتان هنر آرایش و مراقبت از پوست حیوان خانگی خود را دارید که چه  بهتر، اما  اگر توانایی انجام این کارها را ندارید حتما این وظیفه مهم را به کسی بسپارید و هر چند وقت یکبار از او دعوت کنید به منزل شما بیاید و این خدمات مهم را در منزل شما انجام دهد.

مطمئن باشید که رسیدگی به موست و مو حیوان خانگی باعث میشود که طول عمر حیوان شما زیاد شود و در بهبود روحیه و رشد آن حیوان تاثیر زیادی دارد.

 مزایای خدمات پوست و مو حیوانات خانگی

مراقبت از پوست و مو به سلامتی و زیبایی حیوان شما کمک می کند.کوتاه کردن ناخن و کوتاه کردن مو، شستشو حیوان و …. کار سختی نیست. اما اگر انجام نشوند حیوان شما ممکن است به مشکلاتی از قبیل شپش و گره خوردن موها و بیماری های انگلی مبتلا شوند یا اینکه موی بلند تا روی چشم های حیوان آویزان باشد هم ظاهر خوبی ندارد و هم حیوان را اذیت می کند. پس شستشوی حیوان خانگی ، کوتاه کردن مو، کوتاه کردن ناخن به موقع باعث جلوگیری از خیلی از بیماری های واگیردار توسط حیوان خانگی می شود.

بزرگترین اندام بدن پوست است و یک محافظ در برابر تهاجمات خارجی است. لایه اپیدرم که لایه بیرونی پوست است سد اصلی محافظ پوست است. البته لایه اپیدرم در حیوانات خانگی نازک است.پوست حیوانات  از 60 تا 65 درصد آب، 30 تا 32 درصد پروتئین، تقریباً 10 درصد چربی و 0.5 تا 1 درصد مواد معدنی تشکیل شده است.  پوست ها در ابتدا خیس می شوند تا تمیز شوند و اجازه آبرسانی مجدد به آن ها داده شود. آنزیم های پروتئولیتیک به طور موثر فرآیند خیساندن را آسان میکند. علاوه بر این، لیپازها نیز برای حل کردن و حذف چربی استفاده شده است. سپس از بین بردن مو با استفاده از پروتئاز قلیایی، مانند سوبتیلیسین، در یک حمام قلیایی انجام می شود. شرایط قلیایی ریشه‌های مو را متورم می‌کند و با اجازه دادن به پروتئازها برای حمله انتخابی به پروتئین موجود در فولیکول مو، برداشتن مو را آسان می‌کند.

عوامل محیطی موثر بر پوست و مو حیوان خانگی

تغییرات آب و هوا بر روی پوست حیوانات تاثیر دارد .حیوانات خانگی ممکن است دچار آلرژی فصلی شوند و به گیاهان، گرد و غبار و گرده گل حساسیت نشان دهند و دچار خارش و سوزش پوست پیدا شوند و یا ممکن است به شوینده ها حساسیت داشته باشند. شما  هنگام حمام کردن و شستشو حیوان دقت کنید که از مواد شوینده ای استفاده کنید که حیوان شما به آن  حساسیت نداشته باشد

نکاتی که باید در مراقبت پوست و مو حیوان رعایت شود:

  1. توجه به محیط پیرامون حیوان

همان طور که گفته شد وضعیت پوستی سگ ها و گربه ها تحت تأثیر محیط قرار میگیرد و صاحبان حیوانات خانگی باید  با تغییر در محیط پیرامون آنها این مشکلات را رفع کنند.

  1. اهمیت به رژیم غذایی حیوان خانگی

سلامت پوست و مو حیوان به یک رژیم غذایی سالم و مناسب بستگی دارد. پروتئین، اسیدهای آمینه، و چربی ها همگی در تشکیل فولیکول های مویی و براق شدن مو  حیوان مؤثر هستند. مکمل روی در غذای حیوانتان نیز بر روی پوشش مویی آنها تاثیر دارد.

مکمل Zinpro zinc بر روی برچسب های غذایی حیوانات با عنوان zinc methionine complex و یا zinc amino acid complex نوشته می شود. حتماً بر روی برچسب مواد تشکیل دهنده آن توجه کنید.

3.با دامپزشک مشورت کنید.

علاوه بر نکات گفته شده در مراقبت پوست و مو حتما با دامپزشک حیوان خود در تماس باشید. دامپزشک در تشخیص این نکته که آیا این حساسیت نسبت به محیط پیرامون حیوان است یا از کمبود مواد مغذی  حیوان، در این زمینه میتواند به شما کمک کند.

خدمات پوست و مو حیوانات در منزل
خدمات پوست و مو حیوانات در منزل

 حمام کردن حیوان خانگی برای محافظت از پوست و مو آن

سعی کنید که مرتب موهای سگ خود را شانه بزنید تا نیاز چندانی به شستشو نداشته باشد. اما در مواردی که آلودگی پوست و مو با شانه زدن رفتن نمی شود می توانید حیوان را به حمام ببرید. اما شستشوی مکرر برای حیوان نیاز نیست. برای شستشو بهتر است از آب ولرم استفاده کنید .دمای آب مناسب باشد. در هنگام شانه زدن باید دقت شود که شامپو وارد گوش و چشم حیوان نشود .برای شستن بدن حیوان نیز باید از شامپو بدن استفاده شود و بهتر است در وان این عمل انجام گیرد که باعث لیز خوردن حیوان نشود. این کار نه تنها باعث درخشندگی و براقی مو های سگ شما می شود بلکه از بیماریهای پوستی، انگل، شپش نیز جلوگیری می شود.

 خشک کردن حیوان خانگی پس از حمام

پس از  پایان شستشو حیوان بطور کامل باید بدن حیوان را خشک کنید.حیوان را با بدن نم دار در محیط رها نکنید. بهتر است تا چند ساعت حیوان خانگی در  هوای سرد قرار نگیرد. نحوه خشک کردن حیوان نیز به حوصله و زمان و امکانات صاحب آن بستگی دارد.  می‌توان سگ را به وسیله یک حوله حوله خشک کرد. یا میتوانید برای خشک کردن حیوان از سشوار استفاده کنید.

بررسی های لازم برای پوست و مو حیوان خانگی

یکی از مشکلات صاحبان سگ های خانگی ریزش موی حیوان آنهاست. باید به این نکته توجه کنید این ها همان موهای مرده ای  هستند که در لابلای برس زدن موهای حیوان کنده میشوند. این یک بیماری نیست بلکه تحت شرایط فیزیکی رخ می‌دهند. برس و شانه زدن منظم و استفاده از شامپوی مناسب در رفع این مشکل به شما کمک می‌کند .به شوره هایی که در بدن آنها بوجود می آیند دقت کنید که چه چیری باعث به وجود آمدن آنها شده است. شما در هنگام شستشو حتما شامپو مناسب استفاده کنید که به آن حساسیت نداشته باشد و همچنین به حد کافی آب کشی کنید. چنانچه مراقبت های لازم صورت گرفت و باز دچار همچین عارضه ای بودند حتما با دامپزشک مشورت کنید‌.نکته دیگری که حائز اهمیت است مکرر به بدن حیوان خود نظیر پنجه ها ،زیر پاها، اطراف گوش نگاه کنید تا متوجه مشکل پوستی  یا شی زائدی در بدن حیوان نباشید .در نهایت رسیدگی به پوست و مو حیوان خود مراقب باشید که به پوست و مو حیوان خانگی آسیبی وارد نکنید.

اشتراک گذاری :

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

On Key

نوشته‌های مرتبط

جراحی حیوانات در منزل

جراحی حیوانات در منزل

جراحی حیوانات در منزل جراحی عبارت است از هر عملی در جهت  درمان بیماری ها و ناهنجاریها که مستلزم شکافتن پوست یا مخاط حیوان میباشد‌.

چشم پزشکی حیوانات در منزل

چشم پزشکی حیوانات در منزل

چشم پزشکی حیوانات در منزل امروزه داشتن حیوانات خانگی برای افراد زیادی سرگرمی خوبی است . اگر از حیوان خانگی نگهداری میکنی در قبال آن