حکيم پت

|

|

درمان خانگی حیوانات

درمان خانگی حیوانات

اگر در خانه حیوان خانگی دارید و موظف نگهداری از آن هستید باید اطلاعات خود را در مورد مراقبت کردن از آنها افزایش دهید تا مدام مجبور نشوید که به دامپزشک مراجعه کنید.  شاید حیوان خانگی  شما در حیاط خانه توسط یک زنبور مزاحم نیش زده باشد، یا ممکن است  یبوست یا  اسهال داشته باشد یا بیماری و اتفاقی غیر منتظره دیگه ممکن است برای آنها بوجود بیایید در چنین موقعیتهایی  گاهی اوقات، یک موقعیت مستلزم مراقبت فوری پزشکی و مراجعه به دامپزشک است، اما ممکن است شرایطی وجود داشته باشد که مجبور شوید سریع عمل کنید و نتوانید فوراً به دامپزشک مورد اعتماد خود دسترسی پیدا کنید، در چنین موقعیتی ممکن است آن وضعیت با یک درمان خانگی امکان پذیر باشد.

دکتر دامپزشک  می‌گوید: «درمان‌های خانگی را به‌عنوان یک «کیت کمک‌های اولیه» در نظر بگیرید، چیزهایی یاد بگیرید تا زمانی که نتوانید به دامپزشک مراجعه کنید، از آن اطلاعات استفاده کنید.

در برخی موارد، یک درمان کوچک در خانه کافی است تا دوست چهارپای شما یک بار دیگر بهترین احساس را داشته باشد، اما این بدان معنا نیست که بدون احتیاط ادامه دهید.  «بیماری‌ها یا رویدادهای زیادی وجود دارد که به سرعت در خانه‌های ما برای حیوانات  اهلی‌مان اتفاق می‌افتد اگر احساس می کنید حیوان خانگی شما در معرض خطر شدید  است، با دامپزشک خود مشورت کنید. اگر فرصت دارید و میدانید که هیچ  اتفاق خاصی برای حیوان نمی افتد، این بهترین زمان برای انجام تکالیف است و بررسی کنید که چه چیزی برای حیوان خانگی شما بهتر است. اگر این کار را زمانی انجام دهید که همه چیز آرام است می توانید آزمایش کنید که کدام درمان های خانگی بهترین کارایی را دارند و کدام یک ممکن است واقعاً برای آن بیماری حیوان شمامفید باشند.

درمان خانگی حیوانات
درمان خانگی حیوانات

نکات ضروری درمان در منزل حیوانات خانگی

بهتر است  وقتی از داروهای خانگی استفاده میکنید به آرامی و با مقادیر کم شروع کنید، بدون اینکه در هیچ‌یک از درمان‌ها زیاده روی کنید، صرفنظر از اینکه این درمان چقدر ساده یا کوچک به نظر می‌رسد.  توجه داشته باشید که همیشه باید ابتدا با دامپزشک خود در مورد وضعیت حیوان خانگی خود مشورت کنید و سپس او می تواند یک درمان خانگی را به شما پیشنهاد دهد تا امتحان کنید.  بسته به وزن حیوان خانگی‌تان، دامپزشک تعیین می‌کند که چه دوزی را باید مصرف کنید، سپس اگر وضعیت بدتر شد یا بهبود نیافت، به دامپزشک حیوان خود مراجعه کنید.

اگر حیوان شما دچار مسمومیت از سم شده بود توصیه می شود برای تعیین درجه سمیت بلافاصله با دامپزشک یا کنترل سم حیوانی خود تماس بگیرید.

استفاده از پراکسید هیدروژن (یک قاشق چایخوری به ازای هر پنج پوند وزن بدن)، برای القای استفراغ را در نظر بگیرید.  استفاده از پراکسید هیدروژن (که یک محرک معده است) را حتما با مشورت با کنترل سموم حیوانی توصیه می شود.  در برخی موقعیت‌ ها،  برای موارد خفیف بلع سمی، شیر منیزیم نیز ممکن است برای تحریک حرکت روده حیوان مفید باشد.

اگر از حیوانات خانگی خود به درستی مراقبت نکنید و نظافت درستی برای آنها در نظر نگیرید آن حیوان شما می‌تواند ناقل بیماری‌های زیادی باشد. حتما برای حیوان‌ خانگی تان یک برنامه‌ زمان‌بندی شده‌ نظافتی و مراقبتی داشته باشید . به این نکته مهم توجه کنید که حیوان خود را از واکسیناسیون قافل نکنید.پشم و موی آنها را مرتب تمیز و کوتاه کنید تا انگل و یا میکروبی به آنها نچسبد و باعث بیماری شود.

اما گذشته از مراقبت و درمان خانگی حتما به این نکته توجه کنید که حداقل سالی یک تا دو بار به دامپزشک مراجعه کنید تا حیوان شما ویزیت شود.

اما  بیماری هایی وجود دارند که حتما باید به دامپزشک مراجعه شود و شاید درمان خانگی تاثیر چندانی نداشته باشد از جمله:

 

 • بی اشتهایی و بی حالی بیش از ۱ روز
 • اسهال و استفراغ ادامه دار
 • سرفه، تغییر در نحوه تنفس یا باز نگه‌داشتن دهان
 • هرگونه علائم  غیرعادی در پوست، چشم، گوش و سایر قسمت ها
 • هر گونه علائم رفتاری غیر عادی در راه رفتن و نشستن

 

مراقبت های لازم حیوانات در منزل

مهم نیست از چه نوع حیوان خانگی مراقبت می کنید زیرا مراقبت از همه آنها اصولی دارد که باید آن را رعایت کنید .

 • اصول دارو دادن به حیوان در منزل را نیز باید یاد بگیرید که چگونه آن دارو را به حیوان بخورانید .اگر حیوان شما به راحتی دارو نمی خورد آن داروی مورد نظر را در مقدار غذایی که حیوان دوست دارد پنهان کنید .تاحیوان آن را  به راحتی بخورد. اگر حیوان متوجه دارو شد و آن را نخورد چون سگ ها و گربه ها باهوش هستند و متوجه میشوند یک ساعت صبر کنید دوباره دارو را امتحان کنید و بلافاصله اقدام نکنید. به هیچ وجه با خشونت دارو را به حیوان ندهید چون نه تنها آن را نمیخورد بلکه باعث می شود که اعصاب شما هم به هم بریزد و شاید هم به شما آسیب بزند
 • غذای آنها با کیفیت باشد. بسته به نوع حیوان خانگی وعده غذایی آنها رعایت شود.
 • محیط منزل امن و آرام باشد . پناهگاه مناسب برای حیوان خود در نظر بگیرید.
 • برای سگهای ایرانی و خارجی  قلاده ضروری است .
 • سگ ها را حتماً در روز به مدت یکساعت به پیاده‌روی ببرید .
 • در نگهداری های اولیه آنها حتماً ماهی یک بار آنها را به دامپزشک نشان دهید و بعد از انجام دادن کلیه آزمایشات و واکسیناسیون آنها می‌توانید سالی دو بار آنها را به دامپزشک مراجعه دهید.
 •  آنها را آزار و اذیت نکنید، با آنها با مهربانی رفتار کنید.
 •  بهداشت و نظافت آنها را در اولویت قرار دهید.

 

سخن پایانی خیلی مهم

از درمان خودسرانه حیوانات خانگی خود جداً خودداری کنید .زیرا داروهایی هستند که اگر بدون آگاهی و اطلاع از آن دارو به حیوان داده شود ممکن است باعث مرگ آنها شود و یا روی اجزای از بدن آنها تاثیر منفی داشته باشد و آن آسیب جبران ناپذیر باشد. زمانی شما باید به درمان خانگی روی بیاورید که آشنایی کاملی هم با بدن حیوان خود و هم استفاده از داروهای بدون ویزیت دامپزشک را  داشته باشید.

اشتراک گذاری :

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

On Key

نوشته‌های مرتبط

جراحی حیوانات در منزل

جراحی حیوانات در منزل

جراحی حیوانات در منزل جراحی عبارت است از هر عملی در جهت  درمان بیماری ها و ناهنجاریها که مستلزم شکافتن پوست یا مخاط حیوان میباشد‌.

چشم پزشکی حیوانات در منزل

چشم پزشکی حیوانات در منزل

چشم پزشکی حیوانات در منزل امروزه داشتن حیوانات خانگی برای افراد زیادی سرگرمی خوبی است . اگر از حیوان خانگی نگهداری میکنی در قبال آن