حکيم پت

|

|

رادیولوژی حیوانات در منزل

رادیولوژی حیوانات در منزل

رادیولوژی چیست و چه کاربردی دارد؟

رادیولوژی یا (X-ray) از یک انفجار بسیار کوتاه اشعه ایکس برای ایجاد تصویری از قسمتی از بدن استفاده می شود.   رادیوگرافی برای تشخیص بیماری در قفسه سینه، شکم و سیستم اسکلتی عضلانی حیوانات مورد استفاده قرار می گیرد.  اشعه ایکس  (X-ray) یا رادیولوژی قدیمی ترین و پرکاربردترین شکل تصویربرداری پزشکی دامپزشکی است.

اشعه ایکس معمولاً  برای درمان اولین آزمایش تصویربرداری است که برای کمک به تشخیص مشکلاتی همچون:

  •  مشکل در تنفس
  • سرفه کردن
  • ضربه و آسیب دیدن

که توسط دامپزشکان یا تحت نظارت آنها گرفته میشود.

با توجه به شرایط حیوانتان پزشک دامپزشکی در ابتدا مراقبت‌های اولیه را برای شما توضیح می دهد و اگر نیاز بود شما را به رادیولوژیست معرفی می کند. همه حیوانات برای تصویربرداری توسط یک مرکز دامپزشکی مانند جراحی، قلب ،مغز و اعصاب و غیره به رادیولوژی معرفی می شوند. بعد از انجام رادیولوژی جواب رادیولوژیست در همان موقع یا روز بعد آماده میشود.

تجهیزات و تکنولوژی رادیولوژی برای حیوانات

رادیوگرافی دیجیتال :برای حیوانات کوچک، فلوروسکوپی و مجموعه اختصاصی رادیولوژی برای حیوانات بزرگ .

تصویربرداری تشدید مغناطیسی ام آر آی (mri) برای تصویربرداری از حیوانات کوچک و بزرگ

اسکنر CT برای تصویر برداری سریع از بیمار

شرایط رایج رادیولوژی برای حیوانات

رادیوگرافی از قفسه سینه، شکم و اسکلتی عضلانی حیوانات

روشهای رادیوگرافی خاص: میلوگرافی، اوروگرافی دفعی و سیستوگرافی، معاینه فلوروسکوپی مری و نای، مطالعات گوارشی باریم و آرتروگرافی در همه حیوانات انجام  میشود.

معاینات پزشکی هسته ای: اسکن استخوان در اسب ها، آزمایشات تیروئید در گربه ها،  و ارزیابی شانت های پورتوسیستمیک و اختلالات کلیوی

معاینات ct: ارزیابی بیماری های سر، ستون فقرات، گوش، قلب، ریه ها، شکم، استخوان ها و مفاصل.  در صورت لزوم، می توان از ct برای هدایت بیوپسی های سوزنی در حیوانات انجام میگیرد.

معاینات mr: تصویربرداری عصبی حیوانات کوچک (مغز و ستون فقرات)، تصویربرداری اسکلتی عضلانی و سر در اسب ها

رادیولوژی حیوانات در منزل
رادیولوژی حیوانات در منزل

چه زمانی نیاز به رادیولوژی است؟

اگر  به هر دلیلی مثل تصادف و یا آسیب دیدن مفاصل و یا استخوان در حیوانات  با دستور دامپزشک  رادیولوژی انجام  می گیرد. تا با تصویربرداری از استخوان ها و اندام داخلی میزان آسیب مشخص شود، تا نسبت به آن رادیولوژی بتوان برای ادامه درمان آن حیوان  تصمیم گرفته شود.، معمولا  بعد از انجام رادیولوژی مشخص میشود که حیوان شما نیاز به  عمل جراحی دارد و یا نه؟  با توجه به تشخیص دامپزشک بعد از درمان امکان دارد که عمل رادیولوژی را تکرار کنید و بعد از انجام عمل جراحی و یا مدتی بعد از درمان دوباره با رادیولوژی مشخص می شود که عمل  جراحی یا آن درمان  موفقیت آمیز بوده یا نه.

عوامل موثر بر رادیولوژی حیوانات در منزل

بعد از اینکه مشخص شد که حیوان شما بنا به دلایلی نیاز به رادیولوژی دارد .اولین درگیری های ذهنی که برای صاحب حیوان بوجود می آید. هزینه رادیولوژی برای حیوان است .به هر دلیلی ممکن است دامپزشک با توجه به علائم ظاهری و یا مشکلات حیوان متوجه مشکل نشود و انجام رادیولوژی را ضروری بداند.

در رادیولوژی معمولا به محل مورد نظر اشعه ای تابیده می شود و در اثر این اشعه سایه هایی بوجود می آید که پزشک با نگاه به آنها و بررسی تصاویر می تواند هرگونه آسیب و مشکل را  بفهمد و درمان هایی را بر اساس آن عکس ها انجام دهد. دستگاه های رادیولوژی برای  حیوانات دارای توان های متفاوتی هستند،  هر چقدر توان دستگاه بالاتر باشد، دقت تصویر نیز بالاتر خواهد بود و همچنین برای حیوانات بزرگتر برای تصویر برداری دقیق تر بهتر است از دستگاه های با توان بالا استفاده شود.  هرچقدر دستگاه دقیق تر باشد قیمت رادیولوژی حیوانات نیز به همان نسبت بیشتر میشود.

عامل موثر دیگر در رادیولوژی داشتن مهارت است. رادیولوژی حیوانات نیاز به تخصص دارد  و هرکسی از پس انجام آن بر نمی آید. برخی مراکز  رادیولوژی حیوانات  که معروف هستند مراجعه های بیشتری نیز دارند .این معروفیت در نتیجه مهارت، می تواند بر قیمت رادیولوژی حیوانات تاثیر بگذارد. تعداد دفعات نیاز به رادیولوژی از عوامل موثر دیگر است. بنا به تشخیص دکتر دامپزشک تعداد دفعات رادیولوژی برای تشخیص دقیق‌تر بیماری، مشخص میشود.

زیرا تعداد جلسات رادیولوژی حیوانات ممکن است برای حیوانات مختلف متفاوت باشد، حیوانات با جثه های بزرگتر به دستگاه هایی با توان بالا احتیاج دارند، در صورتی که حیوانات کوچیکی چون پرندگان به دستگاه هایی احتیاج دارند، که دقت تصویربرداری بالایی داشته باشند. معمولا دستگاه هایی که توان بالایی دارند، دقت بالاتری دارند و کیفیت تصویر نهایی به صورت محسوس در آنها بیشتر است در نتیجه بازهم هزینه آنها نیز بیشتر است.

عامل دیگر که باید به آن توجه کنید نوع و تکنولوژی به کار رفته بر روی دستگاه است. معمولا دستگاه های رادیولوژی  هستند که قابل حمل هستند و میتوان در منزل عمل رادیولوژی را بر روی حیوان خانگی شما انجام دهند. دستگاه های با توان بالاتر، تصاویری با دقتی بالاتر در اختیار شما قرار می دهند و به همین نسبت قیمت رادیولوژی حیوانات نیز بالا خواهد رفت.

با توجه به عوامل گفته شده میتوانید تصمیم بگیرید که چطور و کجا رادیولوژی حیوان خود را انجام دهید.

اطلاعات جانبی در مورد رادیولوژی یا اشعه ایکس

دستگاه رادیولوژی به گونه ای قرار گرفته است که اشعه ایکس در ناحیه مورد آسیب قرار میگیرد. قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس تنها چند ثانیه طول می کشد.ونباید زمان قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس طولانی باشد زیرا هر چه میزان تماس بیشتر باشد، خطر آسیب رساندن به سلولها بیشتر خواهد شد. به همین دلیل، از دوز بسیار کمی از اشعه ایکس استفاده می شود و برای محافظت از مناطقی که تحت اشعه ایکس قرار ندارند و افرادی که رادیوگرافی انجام می دهند، از پوشش های سرب استفاده شده است.

با توجه به پیشرفت علم و فناوری امکان ذخیره سازی این تصاویر به صورت دیجیتالی بر روی رایانه ها  فراهم است.

ذخیره رادیوگرافی در رایانه دارای مزیت های زیادی است . از جمله مهمترین آنها توانایی انتقال سریع آن تصاویر به متخصصان یا کلینیک های دیگر است. متخصصان رادیولوژیست یا جراحان دامپزشک می توانند تصاویر رادیوگرافی حیوان شما را بررسی کرده و به دامپزشک شما کمک کنند تا تشخیص درمان را دقیق تر داده باشند.

اشتراک گذاری :

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

On Key

نوشته‌های مرتبط

جراحی حیوانات در منزل

جراحی حیوانات در منزل

جراحی حیوانات در منزل جراحی عبارت است از هر عملی در جهت  درمان بیماری ها و ناهنجاریها که مستلزم شکافتن پوست یا مخاط حیوان میباشد‌.

چشم پزشکی حیوانات در منزل

چشم پزشکی حیوانات در منزل

چشم پزشکی حیوانات در منزل امروزه داشتن حیوانات خانگی برای افراد زیادی سرگرمی خوبی است . اگر از حیوان خانگی نگهداری میکنی در قبال آن