حکيم پت

|

|

سونوگرافی حیوانات در منزل

سونوگرافی حیوانات در منزل

سونوگرافی حیوانات در منزل

زمانی که معاینه دامپزشک به تنهایی برای پی بردن به بیماری حیوان شما کارساز نباشد ممکن است دامپزشک شما مجبور باشد که داخل بدن حیوان شما را ببیند تا بر اساس آنچه که میبیند نسخه تجویز کند. سونوگرافی حیوان در خانه یک راه برای اطلاع از وضعیت اندام های داخلی حیوان شما است و اجازه می دهد تا دکتر دامپزشک از قسمت های داخلی بدن حیوان مانند قلب، کبد، طحال، کلیه ها و مثانه اطلاعاتی کسب کند . سونوگرافی یک  تشخیصی است که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد یک تصویر از قسمت های خاص استفاده می شود.

اگر حیوان شما علائم خاصی داشته باشد، دامپزشک نتواند با معاینه کردن بیماری را تشخیص دهد، ممکن است توصیه سونوگرافی را برای حیوان شما تجویز کند.

برای علائم زیر ممکن است دامپزشک سونوگرافی را تشخیص دهد:

  • عفونت های داخلی بخصوص عفونت های رحم
  • کاهش وزن غیر طبیعی
  • داشتن اسهال و استفراغ مداوم
  • تکرار ادرار
  • برای حاملگی و تولید مثل
  • بررسی وضعیت جنین حیوانات در شکم مادر

از مزیت های مهم سونوگرافی حیوان خانگی این است که این روش می تواند قدرت تشخیص بیماری ها را بالا برده و برای  حیوان دیگر نیازی به عمل جراحی نباشد.

بر روی حیوانات چگونه سونوگرافی انجام میشود؟

سونوگرافی یک آزمایش ساده و بدون درد است که برای تشخیص بهتر بیماری روی حیوان انجام میگیرد. اما به دلیل اینکه حیوان خانگی شما نمیتواند درک کند که چه عملی بر روی او میخواهد انجام گیرد ممکن است که کاملا بترسد. و اگر حیوانی از روی ترس و یا از داشتن درد بی قراری کند به احتمال زیاد برایش آرامبخش تزریق کنند.

برای انجام بعضی از قسمت های بدن که نیاز است آب خورده شود مثل کلیه و مثانه برای تشخیص بهتر سونوگرافی، به شما پیشنهاد میشود که یک ساعت قبل از انجام سونوگرافی شروع به آب دادن به حیوان خود کنید و مواظب باشید که حیوان ادرار نکند و برای بعضی از قسمت ها هم احتمال دارد که دامپزشک پیشنهاد کند که شب قبل به حیوان اصلا غذا ندهید.

قبل از اینکه حیوان خانگی شما سونوگرافی شود ممکن است به شما بگویند که موهای حیوان خود را بتراشید زیرا داشتن موی زیاد می تواند امواج فراصوتی را متوقف کند. پس حتما موارد مورد نیاز در سونوگرافی رو حتما رعایت کنید تا با یکبار سونوگرافی گرفتن از حیوان خانگی تشخیص بیماری داده شود.

انواع سونوگرافی

سونوگرافی گرفتن برای حیوان خانگی با خدمات مختلفی انجام می شود که با توجه به نوع بیماری که حیوان دارد با تشخیص دامپزشک متخصص میتواند انجام شود. دو نوع سونوگرافی معمولی و داپلر وجود دارد که بنا به تشخیص دامپزشک از آنها استفاده میشود و برای گرفتن سونوگرافی در منزل از آنهایی استفاده میشوند که قابل حمل هستند.

سونوگرافی حیوانات در منزل
سونوگرافی حیوانات در منزل

تعداد دفعات سونوگرافی حیوانات

در دوران بارداری و حاملگی حیوان خانگی، ممکن است چندین بار در طی بارداری سونوگرافی انجام شود تا با آن از سلامت حیوان مادر و جنین ها مطمئن شوید. در سونوگرافی سگ و گربه ممکن است که دامپزشک تشخیص دهد سونوگرافی بصورت دوره ای انجام شود.

به احتمال زیاد هم در مورد شکستگی ها و آسیب های داخلی نیز ممکن است سونوگرافی حیوانات چند بار تکرار شود. علاوه بر اینها ممکن است بنا به دلایلی از جمله پر نبودن مثانه یا دلایل دیگر دامپزشک از روی سونوگرافی تشخیص دهد که سونوگرافی تکرار شود، یا بعد از عمل جراحی برای اطمینان حاصل کردن از عمل سونوگرافی گرفته شود.

کلا با توجه به تشخیص دامپزشک و نوع بیماری که سونوگرافی انجام میشود تعداد دفعات سونوگرافی معین میشود.

نکاتی مهم در مورد سونوگرافی حیوانات

تشخیص بارداری یا بررسی وضعیت جنین حیوان  یکی از پرکاربردترین مصارف سونوگرافی حیوانات است. سونوگرافی حیوانات چون یک امر بسیار تخصصی است بهتر است توسط دامپزشک و یا تحت نظر دامپزشک انجام شود. یا اینکه حیوان خود را به مراکز تخصصی یا کلینیک های  معتبر  و معروف برده و سونوگرافی را با دستگاه های مبله  در آنجا انجام دهید یا اینکه در منزل با دستگاه هایی که قابل حمل هستن البته تحت نظارت دامپزشک انجام دهید.

زیرا سونوگرافی حیوانات نیاز به تخصص و مهارت  دارد و هرکسی نمی تواند آن را انجام دهد. مانند سونوگرافی انسان، این موضوع برای حیوانات نیز وجود دارد که هر چه دستگاه سونوگرافی توان بالاتری داشته باشد، تصاویر دقیق تری را در اختیار شما قرار می دهد در نتیجه این چنین دستگاههایی قیمت بالایی نیز برای صاحب حیوان در بردارد. پس با توجه به تشخیص دامپزشکی و تعداد دفعات تکرار سونوگرافی با هزینه بالا تصمیم بگیرید که از چه نوع سونوگرافی استفاده کنید که هم کارایی خوبی داشته باشد و هم بتوانید از پس هزینه های آن برآیید.

بعد از انجام سونوگرافی چه کاری انجام دهید؟

بعد از اینکه سونوگرافی کامل انجام شد می توانید حیوان خانگی خود را در منزل رها کنید دیگر مشکلی نیست تا لحظه ای که دکتر دامپزشک نتیجه سونوگرافی را به شما بدهد . هیچ گونه عوارض سونوگرافی در حیوانات گزارش دیده نشده است. پس بدون ترس و نگرانی برای تشخیص بیماری حیوان خود سونوگرافی را انجام دهید.

در پایان این مقاله با ویژگی های بارز دستگاه های قابل حمل و کوچک در منزل آشنا شوید.

✔️قابل حمل  – کوچک، سبک، جمع و جور، با باتری و برق متناوب.  باتری قابل شارژ را می توان به راحتی جدا کرد.  بند گردن و کمربند قابل تنظیم، دستان شما را آزاد نگه می دارد و از آسیب دیدن توسط حیوانات پرش جلوگیری می کند.

✔️کاربرد گسترده – استفاده آسان برای حیواناتی مانند اسب، گاو، سگ، گربه، توله سگ های خوک، حیوانات دیگر.  با این دستگاه ها می توانید توله ها را در زمانی که بارداری حدود 30 روز است، مشاهده و شمارش کنید، بسیار واضح و راحت  استفاده میشود.

✔️محافظ طراحی شده– با ضد گرد و غبار و ضد آب.

✔️باطری و قابل شارژ– این دستگاه های دامپزشکی دارای باتری و برق متناوب است و باتری قابل شارژ 2200mah به شما امکان استفاده طولانی مدت بدون سیم را می دهد.  شما می توانید تشخیص زودتر، سریعتر و دقیق تر را در زمان بارداری حیوان در هر زمان، هر مکان، بدون توجه به بیمارستان حیوانات، حتی در داخل یا خارج از منزل انجام دهید.

 

اشتراک گذاری :

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

On Key

نوشته‌های مرتبط

جراحی حیوانات در منزل

جراحی حیوانات در منزل

جراحی حیوانات در منزل جراحی عبارت است از هر عملی در جهت  درمان بیماری ها و ناهنجاریها که مستلزم شکافتن پوست یا مخاط حیوان میباشد‌.

چشم پزشکی حیوانات در منزل

چشم پزشکی حیوانات در منزل

چشم پزشکی حیوانات در منزل امروزه داشتن حیوانات خانگی برای افراد زیادی سرگرمی خوبی است . اگر از حیوان خانگی نگهداری میکنی در قبال آن