حکيم پت

|

|

مدیریت درمان بیماری های عفونی حیوانات در منزل

مدیریت درمان بیماری های عفونی حیوانات در منزل

مدیریت درمان بیماری های عفونی حیوانات در منزل

بیماری‌های عفونی حیوانات از جمله بیماری‌هایی هستند که توسط ارگانیسم‌های مضر  ایجاد می‌شوند. پاتوژن هایی که باعث بیماری های عفونی می شوند ویروس ها، باکتری ها، قارچ ها، انگل ها  هستند.

بیماریهای عفونی در حیوانات می تواند به انسان هم سرایت کند .اما با داشتن حیوان خانگی دچار ترس و اضطراب  نشوید .تنها با چند راهکار ساده می توانید از انتقال این بیماری جلوگیری کنید و در کنار حیوان خود زندگی راحت و سالمی داشته باشید.

چگونه میتوانم بیماری های عفونی حیوانات را در منزل مدیریت کنیم ؟

 1. اعضای خانواده حتما دستانشان  را قبل از دست زدن یا تمیز کردن فضوالت حیوان خانگی، مدفوع، اسباب بازیها، یا غذای حیوان بشویند. به نحوه شستن دست‌هایتان توجه کنید: دست‌های خود را با آب گرم و صابون بشویید یا با استفاده از ضدعفونی‌کننده‌های الکلی ضدعفونی کنید. دقیق باشید – نواحی مختلف دست از قبیل شست، نوک انگشتان و بین انگشتان را تمیز شستشو دهید.
 2. به کودکان بیاموزید که  پس از دست زدن به حیوان بلافاصله دست‌هایشان را بشویند. بسیاری از کودکان به خاطر دست زدن به حیوان خانگی و سپس گذاشتن دست نشسته در دهان یا چشمانشان دچار بیماری میشوند.
 3. تماس مستقیم  با مدفوع، استفراغ، ادرار یا بزاق حیوان نداشته باشید. زیرا مدفوع حیوان حاوی میکروب است و به راحتی میکروب در محیط پخش میشود.
 4. ظرف غذای حیوان حتما جدا باشد . از غذا خوردن حیوان با ظرف خود پرهیز کنید.
 5. از لیس زدن دست یا صورت فرزندتان یا خودتان توسط حیوان جدا خودداری کنید.
 6. نکات لازم را جهت آلوده  نکردن محیط اطراف را به حیوان خود توسط خود یا مربی حیوان آموزش دهید.
 7. واکسیناسیون مناسب را بر اساس سبک زندگی و محیط حیوان خانگی خود انجام دهید.
 8. از داروهایی که  دامپزشک برای پیشگیری از کک، کنه و انگل روده توصیه کرده است  استفاده کنید.
 9. در هنگام دیدن یک حیوان بزرگتر سعی کنید مراقب حیوان خود باشید که توسط آن حیوان گاز گرفته نشود.
 10. اجازه ندهید حیوان خانگی  شما بدون نظارت آزادانه پرسه بزند.
 11. حیوان خانگی خود را از حیوانات وحشی که ممکن است ناقل بیماری باشند دور نگه دارید.
 12. مراقب باشید که حیوان خانگی شما از خوردن غذای فاسد، آب آلوده یا خاکی که می تواند حاوی باکتری، ویروس یا انگل حیوانات دیگر باشد خودداری کند.
 13. سطل های زباله را محکم بپوشانید.
 14. به حیوانات خانگی اجازه ندهید که از کاسه آب عمومی  آب بنوشند.
 15. به تغذیه حیوان خانگی خود اهمیت دهید از دادن هر نوع غذایی با او خودداری کنید.

 

بیماری ها چگونه از حیوان به انسان منتقل میشوند؟

حیوانات باعث خیلی از بیماری ها میشوند. اگر شما تماسی با مایعات دفع شده یا مدفوع  حیوان یا لمس حیوان  یا بزاق حیوان آلوده داشته باشید  ممکن است به بیماری مبتلا شوید. این میکروب ها از راه دست آلوده به دهان و چشم ها سرایت میکند.همچنین میکروب حیوان آلوده  در هوا پخش شوند و به انسان منقل شوند.

مدیریت درمان بیماری های عفونی حیوانات در منزل
مدیریت درمان بیماری های عفونی حیوانات در منزل

چه کسانی بیشتر در معرض بیماری های عفونی حیوانات خانگی  قرار میگیرند؟

۱)  نوزادان و کودکان

۲) خردسالان

۳) سالمندان

۴) زنان باردار (ممکن است باعث سقط جنین شود)

۵) افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیفی هستند.

اطلاعات رایج در مورد بیماری حیوانات

 • هاری

هاری نوعی ویروس است که میتواند از حیوانات خانگی نیز انتقال یابد این ویروس بر سیستم عصبی تأثیر می‌گذارد و به طور کلی کشنده است. علائم اولیه‌ هاری ممکن است تب یا سردرد و یا بیقراری  باشد.

 • توکسوپلاسموز

توکسوپلاسموز(Toxoplasmosis)  یک  نوع بیماری انگلی  است که در انسان‌ها و بسیاری از گونه‌های پستانداران و پرندگان به وجود می آید. در افرادی که سیستم ایمنی ضعیف،  دارند این بیماری خطرناک‌تر است. همچنین این انگل ممکن است قلب، کبد، گوش درونی و چشم را در بر بگیرد.

 • بیماری چنگ گربه (بارتونلوز)

بیماری خراش گربه یا چنگ گربه: انتقال  این بیماری در بیش از موارد در اثر پنجه زدن و گاهی لیس‌زدن بچه گربه به بدن کودک است . این باکتری در بزاق گربه زندگی می‌کند و از راه خراش یا گازگرفتن گربه- به‌خصوص بچه گربه- به انسان انتقال می یابد.

 • کرم قلابدار

کرم قلابدار (Hookworm) نوعی از کرم‌های لوله‌ای هستند که به انگل روده ای شناخته شده اند. که به‌طور معمول در سگ‌ها و گربه‌ها، به ویژه بچه گربه‌ها و توله سگ‌ها دیده میشوند.  این کرم‌ها از حیوانات خانگی از طریق مدفوع آن‍ها انتقال می یابند.

 • کرم زنگ

در واقع کرم نیست یک عفونت قارچی در لایه بالای پوست است. این بیماری بسیار مسری است و سگ‌ها، گربه‌ها، اسب‌ها،  می‌توانند کرم زنگ را به انسان انتقال دهند. از عوارض  این کرم  این است که باعث تاسی سر و ضخیم شدن و تغییر رنگ ناخن می‌شود.

 • سالمونلا

سالمونلا باکتری است که در جوجه‌ها و تخم‌مرغ‌ها معمولاً دیده میشود. یکی از شایعترین مسمومیت‌های غذایی این باکتری می‌باشد.  سالمونلا با پختن غذا از بین می‌رود ولی غذاهایی که حاوی تخم‌مرغ خام هستند (مانند سس مایونز) خطر ساز هستند.

سالمونلاها از طریق آب و غذای آلوده وارد دستگاه گوارش می‌شوند و باعث ایجاد بیماری میکنند.

 • تب طوطی

نوعی بیماری عفونی حاد است که از پرندگان، مخصوصاً طوطی، انتقال می یابد و علایمی شبیه ذات‌الریه دارد.

حیوانات خانگی که دچار سرفه هستند را نادیده نگیرید و حتما در درمان آنها اقدام کنید.

سرفه برای سگ یا گربه طبیعی نیست.  ممکن است این علائم برای سگ های سرفه کننده ایجاد شده باشند.

 • آنفولانزای سگ

بیماری تنفسی عفونی سگ، که می‌تواند توسط ارگانیسم‌های زیادی ایجاد شده باشند که می‌توان با زدن  واکسن‌ها از آن‌ها جلوگیری کرد.

 • بیماری کرم قلب

و اما گربه ای که سرفه می کند ممکن است فقط با گلوله مو ایجاد نشده باشد علائمی از قبیل  آسم، بیماری کرم قلب ایجاد کننده باشند.

در نظر داشته باشید که همیشه دوره  آنتی بیوتیک هایی را که دامپزشک برای حیوان خانگی شما تجویز می کند، را کامل کنید. اگر قبل از اتمام آنتی بیوتیک  درمان را متوقف کنید، باکتری های موجود در حیوان خانگی و اطراف آن می توانند در برابر سایر آنتی بیوتیک ها مقاومت کنند. همچنین آنتی بیوتیک های تجویزی را فقط به حیوان خانگی که برای او تجویز شده است بدهید. هر آنتی بیوتیک مخصوص همان حیوان معاینه شده است.

اشتراک گذاری :

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

On Key

نوشته‌های مرتبط

جراحی حیوانات در منزل

جراحی حیوانات در منزل

جراحی حیوانات در منزل جراحی عبارت است از هر عملی در جهت  درمان بیماری ها و ناهنجاریها که مستلزم شکافتن پوست یا مخاط حیوان میباشد‌.

چشم پزشکی حیوانات در منزل

چشم پزشکی حیوانات در منزل

چشم پزشکی حیوانات در منزل امروزه داشتن حیوانات خانگی برای افراد زیادی سرگرمی خوبی است . اگر از حیوان خانگی نگهداری میکنی در قبال آن