حکيم پت

|

|

واکسیناسیون حیوانات در منزل

واکسیناسیون حیوانات در منزل

واکسیناسیون حیوانات در منزل

داشتن حیوان خانگی علاوه بر سرگرم شدن و لذت بردن از آن باید اطلاعاتی در مورد مراقبت های لازم در مورد آن حیوان را داشته باشید. واکسن زدن برای حیوانات خانگی باعث ایجاد ایمنی و محافظت در برابر عفونت ها و بیماری هایی که در بین حیوانات رایج است می شود.

در حین شیردهی، حیوانات خانگی آنتی بادی ها و مواد مغذی را از شیر مادر دریافت می کنند.  وقتی شیردهی به پایان می رسد، حیوانات خانگی بیشتر مستعد ابتلا به بیماری‌ها می‌شوند، زیرا سیستم ایمنی آن‌ها مانند زمان شیر دهی نیست.

برای بیشتر حیوانات خانگی، واکسیناسیون معمولا از سن 6 تا 8 هفتگی شروع می شود و به طور منظم تا زمان بزرگسالی ادامه دارد.  برخی از واکسن ها حتی در یک سرنگ ترکیب می شوند تا  بر روی بدن حیوان خانگی تزریقات کمتری انجام شود.  بع  از واکسینه شدن، در اکثر حیوانات خانگی جوان حدود 5 روز طول می کشد تا آنتی بادی های محافظ را بسازند و محافظت کامل پس از 14 روز انجام میشود.

اما بعضی از واکسن‌ها نیاز هست که   در دوزهای متعدد  در مدت زمان کوتاهی تزریق  شوند و این واکسن ها بیشتر حالت  تقویت کننده  دارند که در مدت هر 6 ماه تا 3 سال تزریق میشوند.  توجه کنید که حیوانات خانگی که واکسینه شده اند نسبت به حیوانات  که واکسینه نشده اند بهتر هستند.  هنگامی که بیماری شناسایی می شود، سیستم ایمنی حیوان خانگی واکسینه شده شما به سرعت پاسخ می دهد و شدت بیماری را کاهش می دهد یا اصلا به آن بیماری مبتلا نمیشوند.    اگر حیوان خانگی شما واکسینه شده باشد و تمام واکسن های تقویتی خود را به موقع انجام داده باشد و هرگز علائم بیماری را نشان نداده باشد، احتمالاً  واکسناسیون موفقیت آمیزی داشته است.

البته به این نکته توجه کنید که واکسیناسیون یک مقوله  پیشگیرانه است نه درمان.  واکسیناسیون از بیماری جلوگیری می کند، اما اگر حیوان خانگی شما مبتلا به آن بیماری شده است  واکسن زدن آنها را درمان نمیکند.

اهمیت واکسیناسیون حیوانات در منزل

واکسیناسیون روشی است که هم خطرات و هم مزایای برای حیوان خانگی دارد. اما صاحب حیوان باید این را در نظر داشته باشد که حیوان نیز مانند انسان در معرض بیماری‌های زیادی ناشی از ویروس ها ،انگل ها، باکتری ها و قارچ ها قرار دارد. بیشتر دامپزشکان عقیده دارند  که واکسن های اصلی را به حیوانات خانگی که دچار بیماری نشده‌اند تزریق کنند. زیرا:

  1. واکسینه شدن حیوان خانگی باعث جلوگیری از شیوع بیماری میشود .
  2. از درمان های پر هزینه بیماری ها جلوگیری می شود.
  1. از انتقال بیماری از یک حیوان به حیوان دیگر جلوگیری می کند.

ولی عوارضی که شایع است ایجاد تب ،درد در ناحیه واکسن ، قرمزی و تورم ،تشنج، واکنش آلرژیک. که خطر  این عوارض به ندرت بسیار کمتر از خود بیماری است. بهتر است قبل از انجام واکسن برای حیوان خود برنامه ریزی کنید تا بعد از انجام واکسن کاملا از آن مراقبت کنید. اگر بعد از واکسن حیوان خانگی شما واکنشی نسبت به واکسن نشان داد بلافاصله با دامپزشک تماس داشته باشید.

واکسیناسیون حیوانات در منزل
واکسیناسیون حیوانات در منزل

واکسن های اصلی و غیر هسته ای حیوانات خانگی

تعدادی واکسن برای حیوانات خانگی ضروری هستند ولی بقیه واکسن ها فقط در شرایط خاص تجویز میشوند.

واکسن‌های اصلی واکسیناسیون‌هایی هستند که معمولاً برای همه حیوانات خانگی توصیه میشوند.

دیستمپر، هپاتیت، پاراآنفلوآنزا، هاری، کبد، پاروویروس (dhpp) – این واکسن‌ها واکسن‌های اصلی محسوب می‌شوند.  توله سگ شما اولین واکسن خود را بین 6 تا 8 هفتگی دریافت می کند و واکسن های تقویت کننده هر 3 هفته یک بار تا زمانی که توله سگ شما 15 تا 18 هفتگی شود تزریق میشود.

کرم قلب –  یک واکسن غیر هسته ای در نظر گرفته می‌شود و هر ماه به یک توله‌سگ تزریق میشود.

لپتوسپیروز – این واکسن غیر هسته ای را می توان به یک توله سگ 6 ماهه یا بزرگتر  تزریق کرد و سالانه  برای جلوگیری از عفونت های باکتریایی در کلیه ها، کبد و سایر اندام های اصلی در نظر گرفته شده است.

لایم – واکسن لایم یک واکسن غیر هسته ای است که اولین بار زمانی که توله سگ به 12 هفتگی می رسد تزریق می شود.

 واکسیناسیون گربه ها

ویروس هرپس گربه، ویروس کالیسی، دیستمپر گربه، هاری  – این واکسن‌ها واکسن‌های اصلی هستند. بچه گربه اولین واکسن های خود را در سنین 6 تا 8 هفتگی دریافت می کند و باید هر 3 هفته یک بار تکرار شود تا زمانی که بچه گربه شما به 15 تا 17 هفتگی برسد .

لوسمی گربه (felv) – لوسمی گربه یک واکسن اصلی است و این بیماری عامل شماره یک مرگ و میر در گربه ها است.  اولین واکسن زمانی که بچه گربه 12 هفتگی دارد و اولین واکسن زمانی که گربه به 15 تا 16 هفتگی می رسد توصیه میشود.

هاری – این واکسن همچنین یک واکسن اصلی برای بچه گربه ها است.  واکسن اولیه ابتدا بین 12 تا 16 هفتگی تزریق می شود.

 واکسن‌های غیر هسته‌ای

برای گربه‌سانان شامل کلامیدیا، پریتونیت عفونی گربه‌ها و واکسن‌های کرم حلقوی هستند، اما استفاده از آنها فقط برای حیوانات خانگی با خطر بالای قرار گرفتن در معرض تزریق میشود.

 علائم بیماری واکسن

لپتوسپیروز – یک بیماری است که باعث آسیب شدید کبد و کلیه و خونریزی در ریه ها می شود.  علائم شامل از دست دادن اشتها، زردی چشم (یرقان)، استفراغ، بی حالی و ادرار به رنگ قهوه ای تیره دیده میشود.

لایم – بیماری که از طریق کنه منتقل می شود.  در همه جا دیده نمیشود به همین دلیل است که واکسیناسیون “غیر هسته ای” به حساب می آید.  علائم شامل بثورات پوستی حلقوی، افسردگی، خستگی، تب و سردرد است.

پاراآنفلوانزا  –  بیماری هایی هستند که بسیار مسری هستند و باعث سرفه لانه می شوند.  علائم شامل آبریزش بینی بدون وقفه و سرفه بیش از حد است.

پاروویروس – یک بیماری بالقوه تهدید کننده زندگی که منجر به اسهال، استفراغ، و زوال گلبول های سفید خون می شود .

هاری – یک بیماری کشنده که به سیستم عصبی مرکزی حمله می کند.  از آنجایی که برای بیماری هاری درمانی وجود ندارد، حیواناتی که به این بیماری مبتلا می شوند کشته می شوند.

اشتراک گذاری :

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

On Key

نوشته‌های مرتبط

جراحی حیوانات در منزل

جراحی حیوانات در منزل

جراحی حیوانات در منزل جراحی عبارت است از هر عملی در جهت  درمان بیماری ها و ناهنجاریها که مستلزم شکافتن پوست یا مخاط حیوان میباشد‌.

چشم پزشکی حیوانات در منزل

چشم پزشکی حیوانات در منزل

چشم پزشکی حیوانات در منزل امروزه داشتن حیوانات خانگی برای افراد زیادی سرگرمی خوبی است . اگر از حیوان خانگی نگهداری میکنی در قبال آن