حکيم پت

|

|

چشم پزشکی حیوانات در منزل

چشم پزشکی حیوانات در منزل

چشم پزشکی حیوانات در منزل

امروزه داشتن حیوانات خانگی برای افراد زیادی سرگرمی خوبی است . اگر از حیوان خانگی نگهداری میکنی در قبال آن حیوان مسئول هستید تا در کنار شما شاد زندگی کند. بیماری های چشمی یکی از شایع ترین بیماری هایی است که گریبانگیر حیوانات خانگی میشود.تشخیص دقیق و درمان صحیح بیماریهای چشم حیوانات نیازمند تخصص و تجهیزات خاصی دارد. زیرا چشم یک عضو حیاتی و خیلی حساس در بدن است. پس باید خیلی دقیق به این موضوع رسیدگی شود. با ما همراه باشید تا شما را با بعضی از  بیماری های چشمی آشنا کنیم.

انواع بیماری چشم حیوانات خانگی

یکی از مهم ترین ویژگی های جسمی در حیوانات خانگی  چشمان سالم آن ها می باشد که  اهمیت بسیار زیادی دارد .و برای کیفیت زندگی آن ها امری حیاتی به حساب می آید.

  • حساسیت چشمی

حساسیت چشمی یکی از رایج ترین بیماری ها یی است  که ممکن است برای حیوان خانگی  ایجاد شود.  این بیماری که معمولاً با سوزش و خارش همراه است با قرمز شدن چشمان علائم  خود را نشان می دهد که با استحمام حیوان و یا استفاده از داروی ضد حساسیت می توان آن را برطرف کرد. علائم این بیماری تقریبا همانند حساسیت در  چشم انسان ها بوده و با تیره بودن تخم چشم ها، قرمز شدن چشم، بروز ترشحات و کثیف شدن اطراف چشم و یا آبریزش بینی ظاهر میشود.

در صورتی که حیوان خانگی شما بخصوص سگ و گربه به این بیماری دچار شد و مدام در حال خاراندن چشم هایش شد در برطرف کردن این مشکل حتما اقدام کنید.

  • عفونت چشم

عفونت چشم هم از جمله شایع ترین بیماری هایی است که ممکن است برای چشمان حیوان خانگی اتفاق بی افتد. عفونت چشمی زمانی رخ می دهد که حیوان در معرض قارچ ها و باکتری ها ویروس ها و حتی انگل ها قرار گرفته باشد.

از علائم  شایع آن می‌توان به ترشح  تورم، خارش و قرمزی چشم اشاره کرد. در صورتی که حیوان خانگی شما به بیماری عفونت چشمی دچار شد بهتر است هر چه زودتر به یک دامپزشک  مشورت کنید. بهتر است بدانید که درمان آن بستگی به نوع بیماری دارند ممکن است که  همه عفونت های چشمی قابل درمان نباشند.

چشم پزشکی حیوانات در منزل
چشم پزشکی حیوانات در منزل
  • آب مروارید

هنگامی که لنز داخل چشم تیره  شود در این صورت میگوییم که چشم دچار بیماری آب مروارید شده است . بیماری آب مروارید باعث تیره شدن و یا سفید شدن قسمتی از لنز شده و در صورتی که این بیماری درمان نشود  ممکن است که حیوان  نابینا شود. با عمل جراحی  این بیماری قابل درمان است

بیماری چشم حیوانات خانگی مثل سگ و گربه

بیماری های چشمی در بین گربه ها و سگ ها  بیشتر از سایر حیوانات خانگی  دیده میشود . بعضی از بیماری های چشمی زمینه ی ارثی دارند و  حیوانات خانگی از آن رنج میبرند.  امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی شرایط  برای جراحی چشم حیوانات خانگی با بهتربن امکانات فراهم شده است اما باید  با تشخیص به موقع در جهت درمان آن  اقدام کرد.

بیماری چشم بچه گربه چیست؟

سلامتی چشمان بچه گربه ها اهمیت زیادی دارد.بچه گربه ها جز آن دسته از حیواناتی هستند که بعد از متولد شدن به مدت دو هفته طول می کشد تا بتوانند چشمان خود را باز کنند.  ممکن است در این دو هفته به بیماری عفونت چشم مبتلا شوند. اگر زودتر از این مدت هم چشمان خود را باز کنند ممکن است دچار مشکلات چشمی بیشتری شوند.  به همین دلیل دامپزشکان چشمهای بچه گربه های خانگی تازه متولد شده را بخیه می زنند تا زودتر از دو هفته چشم باز نکند و دچار مشکل نشوند.بچه گربه ها وقتی به سن سه ماهگی می رسند رنگ اصلی چشمان آنها مشخص می شود. اگر به هر دلیل اگر هر گونه تغییر رنگ غیر طبیعی در چشم گربه ها ایجاد شد حتما باید با دامپزشک مشورت کرد.

تشخیص بیماری آب مروارید و درمان آن در حیوانات خانگی

آب مروارید یکی از بیماری‌های چشمی است که نیاز به عمل جراحی دارد. اگر علائمی نظیر مات شدن مرکز عدسی چشم، التهاب مرکز چشم ،برجسته شدن یک چشم در مقایسه با چشم دیگر ، قرمزی مزمن چشم برای حیوان شما بخصوص سگ ها  به وجود آمد .چشم حیوان نیاز به عمل جراحی دارد .البته دامپزشک بعد از معاینه دقیق حیوان شما و آزمایشهای خون و ادرار دستور جراحی را تجویز می کند. اما اگر به هر دلیل بیماری آب مروارید درمان نشود منجر به کوری کامل چشم حیوان خانگی میشود. زیرا عدسی چشم ها به طور طبیعی شفاف است و مانند ذره بین عمل می کند وقتی که عدسی شفاف کدر می شود بینایی را مختل می‌کند. آب مروارید اغلب زمینه ارثی دارد ولی ضربه و التهاب  به چشم نیز می تواند دچار این بیماری شود. اگر عمل جراحی برای حیوان قطعی شد باید داروهای تجویز شده را طبق دستور داده شده به حیوان داد . همچنین رعایت بهداشت بعد از عمل جراحی خیلی مهم است. بینایی اکثر حیوانات خانگی بعد از یک هفته بهبود می یابند. ولی باید تا چند ماه بعد از عمل جراحی از قطره های چشمی برای حیوان استفاده کرد.

مراقبت های لازم از چشم حیوان خانگی

به عنوان صاحب حیوان خانگی شما باید مهارت های لازم را داشته باشید که از حیوان خود نگهداری کنید. سالانه حیوان خود را برای بررسی و معاینه  چشم به دامپزشک مراجعه دهید و طبق دستورات دامپزشک در منزل نکات ایمنی را رعایت کنید. بنا به دلایلی بعضی از حیوانات مجبور هستند تا آخر عمر از قطره های چشمی استفاده کنند شما با حوصله و آرامش در روز یک یا دوبار باید این  کار را انجام دهید.در هر شرایط برای حفظ سلامت حیوان خود توصیه های دامپزشک مربوطه را بطور کامل انجام دهید.

اشتراک گذاری :

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

On Key

نوشته‌های مرتبط

جراحی حیوانات در منزل

جراحی حیوانات در منزل

جراحی حیوانات در منزل جراحی عبارت است از هر عملی در جهت  درمان بیماری ها و ناهنجاریها که مستلزم شکافتن پوست یا مخاط حیوان میباشد‌.

چشم پزشکی حیوانات در منزل

چشم پزشکی حیوانات در منزل

چشم پزشکی حیوانات در منزل امروزه داشتن حیوانات خانگی برای افراد زیادی سرگرمی خوبی است . اگر از حیوان خانگی نگهداری میکنی در قبال آن