حکيم پت

|

|

کیتهای تشخیصی فوری حیوانات

کیتهای تشخیصی فوری حیوانات

کیتهای تشخیصی فوری حیوانات

امروزه کیتهای تشخیص فوری نوعی تجهیزات آزمایشگاهی هستند که کاربرد فراوان دارند. این نوع کیت ها توسط شرکت های سازنده با هدف خاصی ساخته شده اند. کیتهای تشخیص سریع بیماریهای حیوانات خانگی از قبیل سگ و گربه  یکی از مهمترین اجزای فرآیند تشخیص  بیماری در کلینیکهای دامپزشکی است. تست با کیت ها آسان و قابل اعتماد است و برای تشخیص بیماری های باکتریایی،ویروسی و انگلی استفاده میشوند.

انواع کیت های تشخیصی حیوانات

به طور کلی کیت های آزمایشگاهی دو نوع هستند.

  • کیت های تشخیصی
  • کیت های تحقیقاتی

کیت های تشخیصی 

کیت های تشخیصی معمولا در آزمایشگاه های بالینی و پاتولوژی کاربرد دارند و برای پژوهش از آنها استفاده میشود.با استفاده از این  کیت ها معمولا از طریق خون، ادرار، بزاق دهان بیماری را میتوان تسخیص داد.این نوع کیت ها نیز انواع مختلفی دارد از جمله :

کیت تشخیص بیماری های عفونی:

بیماری های عفونی از جمله سرخچه، هپاتیت نوع B,C با این کیت ها قابل تشخیص هستند.

کیت تسخیص بارداری:

کیت بارداری با ادرار انجام میشود.البته این نوع خیلی خیلی دقیق نیست زیرا امکان خطا در آن زیاد است.

کیت تشخیص بیماری های قلبی:

یکی از کیت های پر کاربرد برای تشخیص بیماری قلبی به شمار میرود.این کیت بدنه چوبی دارد و سر آن نانو حسگرهایی دارد که به وسیله بزاق فرد تست گرفته میشود.

کیت تشخیص کرونا:

امروزه که بیماری کرونا شایع شده و جهان را درگیر کرده است این کیت بدین منظور تولید شده است. که از این کیت بصورت بزاق، خون، …. تست گرفته میشود.

کیت تست اعتیاد:

از این کیت نیز برای تشخیص مواد یا داروهای استفاده شده استفاده میشود که در ادرار وجود دارد. و یک راه سریع تسخیص  اعتیاد است.

از تعریف کیت های آزمایشگاهی میتوان چنین برداشت کرد که کیت‌ های آزمایشگاهی تست‌ های آزمایشگاهی IVD هستند که روشی شناخته شده برای  شناسایی اطلاعات بیماری ها می باشد، و در کمترین زمان و با بیشترین دقت، صحت بدن انسان و یا حیوان را میتوان با آنها تشخیص داد.

کیت تشخیص بیماری سگ برای چه بیماری هایی کارایی دارد؟

یکی از مهم ترین و خطرناک ترین بیماری در نژاد سگ  عفونت پارواویروس است .که  بیشتر گریبانگیر  سگ های توله و جوان  می شود. این بیماری به اسهال خونی معروف است این ویروس با درگیر کردن روده ها و مغز استخوان باعث اسهال، استفراغ باعث تضعیف سیستم بدن در مقابل عفونت می شود. عوارض این بیماری در توله ها بسیار شدید تر از سگ های بالغ  است . پارواویروس بسیار مسری است و میتواند توسط هر حیوان یا شی که در تماس با مدفوع یک آلوده قرار گیرد انتقال یابد. کیت تسخیص سریع این ویروس به دلیل استفاده آسان، حساسیت کافی، زمان کوتاه جواب دهی و هزینه مناسب نسبت به سایر روش ها ی تشخیص برتری دارد.

کیت تشخیص ویروس CPV براساس تکنیک ایمونوکروماتوگرافی بوده که  با حساسیت بالا و در زمان کمتر از ۲۰ دقیقه قابل شناسایی است.

 کیت ها توسط چه کسی بررسی میشود؟

تشخیص‌های دامپزشکی  در مورد نتایج کیت ها  داده میشود.بعضی از کیت‌های تشخیص دامپزشکی  برای تشخیص عوامل بیماری‌زا مانند بیماری کرم قلب سگ، پاروویروس سگ، ویروس لوسمی گربه‌سانان و سایر بیماری‌های عفونی هستند داده میشود.

کیت آزمایشگاهی  چه مکانیزمی دارد؟

بسیاری از بیماری ها از جمله بیماری شایع امروزی کرونا که شیوع همگانی پیدا میکند در ابتدا که کیت های تشخیصی وجود ندارند راه را برای کاربران سخت میکند و امکان تست گرفتن از همه نیست اما رفته رفته با وجود کیت های تشخیصی مشکل  آسان تر میشود و تست راحت تر انجام می گیرد.

نحوه کار کیت آزمایشگاهی چگونه است؟

کیت های آزمایشگاهی انواع متفاوتی دارند و  کارکرد متفاوتی نیز دارند. کارکرد کیت ها با نمونه ادرار، خون، بزاق و .. صورت میگیرد‌ زمان تشخیص بیماری  توسط کیت، بستگی به نوع کیت استفاده شده دارد.

اطلاعاتی در مورد بخش های بازار تشخیص دامپزشکی

بازار تشخیص دامپزشکی به روش های مختلف دسته بندی میشوند، از جمله:

در شیمی بالینی خانگی و تجهیزات آنالیز خون

در تشخیص ایمنی بیماری های عفونی خانگی (معرف ها، سنجش ها و کیت های آزمایش)

کیت ها و تجهیزات تشخیصی بیماری های غیر عفونی که می توانند برای تجزیه و تحلیل هورمون ها، عملکرد سیستم ایمنی و بیومارکرها استفاده کرد.

کیت های تشخیص مولکولی مانند pcr یا تجزیه و تحلیل ژنتیکی برای بیماری های ارثی خاص.

سایر معرف های آزمایشی برای استفاده در بافت شناسی (ایمونو-هیستوشیمی، رنگ آمیزی، و غیره).

کیت های میکروبیولوژی مانند صفحات رشد

hplc، ms، gc، و maldi-tof

برای پروتئومیکس و بیوآنالیز نمونه های بیولوژیکی (خون و غیره)

 موارد احتیاط استفاده از کیت

  • قبل از شروع آزمایش همه مواد و ابزار آزمایش به دمای محیط رسیده باشند.
  • قبل از شروع آزمایش بسته‌بندی  کیت را  به هیچ وجه باز نکنید.
  •  از کیت‌های تاریخ مصرف گذشته استفاده نکنید.
  •  اجزای مختلف هر کیت بعنوان یک دسته استاندارد کنترل کیفیت شده‌اند. اجزا هر کیت را با دیگر کیت‌ها مورد استفاده قرار ندهید.

اشتراک گذاری :

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
WhatsApp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

On Key

نوشته‌های مرتبط

جراحی حیوانات در منزل

جراحی حیوانات در منزل

جراحی حیوانات در منزل جراحی عبارت است از هر عملی در جهت  درمان بیماری ها و ناهنجاریها که مستلزم شکافتن پوست یا مخاط حیوان میباشد‌.

چشم پزشکی حیوانات در منزل

چشم پزشکی حیوانات در منزل

چشم پزشکی حیوانات در منزل امروزه داشتن حیوانات خانگی برای افراد زیادی سرگرمی خوبی است . اگر از حیوان خانگی نگهداری میکنی در قبال آن